Overslaan en naar de inhoud gaan

Ondernemen in Syrië

“We investeren niet een beetje hier en een beetje daar. Dat is versnippering van tijd en geld. Door onze middelen te bundelen in één gebied of stad creëren we meer impact. Dat is effectiever én duurzamer”, vertelt Vera Djabali, landendirecteur in Syrië. Ze vertelt hoe ZOA te werk gaat bij het in kaart brengen van de nood en het maken van keuzes.

Doneer nu

Syriërs keren terug

Nu de Europese Unie veel sancties heeft opgeheven, keren steeds meer Syriërs uit de diaspora terug. “Maar dorpen en infrastructuur – van wegen tot huizen en watervoorziening – zijn soms volledig verwoest. Ze moeten letterlijk vanaf nul beginnen, en dat is pittig”, vertelt Vera.

Grote noden, extreme armoede

En er zijn meer grote uitdagingen, zoals de huidige winterkou. “Veel huizen die nog overeind staan, hebben geen ramen of deuren. Het weinige geld dat inwoners hebben, geven ze eerst uit aan levensbehoeften als water en voedsel. Maar liefst 90% van de bevolking in Syrië leeft onder de armoedegrens! Daarom helpt ZOA onder andere met kacheltjes en duurzame brandstof (olijfpulp). Ook geven we cash, wat mensen bijvoorbeeld kunnen gebruiken voor renovaties van hun huis.”
Verder staat de landbouw onder druk. “Syrië beleeft de ergste droogte in 36 jaar. De regen valt maar niet, waardoor oogsten heel erg tegenvallen. We helpen boeren weliswaar met efficiënt waterbeheer en het herstellen van irrigatiesystemen, maar zonder regen blijft het moeilijk.”

Samen de schouders eronder

Wanneer projecten worden gestart of uitgevoerd, werken de ZOA-teams in Damascus en Aleppo zorgvuldig en doordacht. Eerst brengt ZOA de behoeften van de bevolking in kaart: wat hebben inwoners nodig? Daarbij kan het gaan om drinkwatervoorzieningen, irrigatiesystemen, straatverlichting of de renovatie van scholen.
Vervolgens worden weloverwogen keuzes gemaakt. “We beoordelen niet alleen de haalbaarheid, maar kijken ook of succesvolle projecten kunnen worden opgeschaald naar andere gebieden. Daarnaast hechten we veel waarde aan gezamenlijke betrokkenheid. Daarom zijn we in Aleppo gestart met een pilot voor sociotherapie. Deze aanpak helpt bij het verwerken van trauma’s, het verminderen van onderling wantrouwen en het versterken van de sociale cohesie. Met een sterke gemeenschap, waarin projecten gezamenlijk worden gedragen, verloopt de wederopbouw sneller.”

Subhi

Steun voor ondernemers

ZOA stimuleert ook ondernemers om een bedrijf te (her)starten. Dat levert inkomen op en versterkt de lokale economie. Ondernemers volgen trainingen in onder andere sales, marketing en klantenservice, en dienen een businessplan in. Verder worden er in samenwerking met een lokale vereniging voor blinden en slechtzienden aangepaste beroepstrainingen aangeboden voor deze groep.

Hoop en veerkracht

Met noodhulp, psychosociale ondersteuning en hulp bij wederopbouw biedt ZOA Syriërs perspectief. Vera: “Ze hebben veel meegemaakt, maar zijn veerkrachtig. De hoop is er – nu is het moment voor de internationale gemeenschap om daarop voort te bouwen. Als ZOA dragen we daaraan bij en willen we mensen helpen: van overleven naar het maken van plannen voor de toekomst!”

Tante Walaa, Halal en Sham in Syrië