Overslaan en naar de inhoud gaan
Ebola in Afrikaanse landen

Uitbraak zeldzame variant ebola: Wat doet ZOA?

De zeldzame variant van ebola, het Bundibugyovirus, grijpt sinds mei 2026 razendsnel om zich heen in DR Congo. ZOA houdt de situatie in deze landen nauwlettend in de gaten. We werken intensief samen met lokale gemeenschappen en netwerken om de verspreiding van de ziekte zoveel mogelijk in te perken.

Doneer nu

Het duurde even voordat er kon worden vastgesteld dat er sprake was van de zeldzame variant van ebola, het Bundibugyovirus. Dit zorgde ervoor dat er aan het begin van de uitbraak nog te weinig maatregelen werden genomen. Met grote gevolgen, want volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) is er geen zicht op de totale omvang van de uitbraak. Meer dan de helft van de mensen die besmet raakt met dit virus overlijdt er uiteindelijk aan. 

 

Crisis bovenop crisis

De uitbraak van ebola komt bovenop crises die al spelen in het land DR Congo, een land waar ZOA al jarenlang werkt. Zo zijn er gewelddadige conflicten, waarbij gewapende groepen strijden om land en kostbare grondstoffen. Het geweld lijkt geen grenzen te kennen. Onze lokale medewerkers vertellen schokkende verhalen. Hele dorpen worden geplunderd, mensen worden vermoord. Vrouwen en zelfs kinderen zijn nergens veilig voor het geweld. Veel mensen zijn op de vlucht geslagen. Er is een groot tekort aan voedsel en water. De uitbraak van het dodelijke ebolavirus maakt de situatie nog complexer. 

Lees meer over de situatie in DR Congo

Verspreiding door slechte hygiëne

Verspreiding van ebola vindt vooral plaats via lichaamsvocht, zoals bloed of urine. Als de hygiëne niet op orde is, gaat deze verspreiding  sneller. Veel hulporganisaties zijn vertrokken, omdat het risico op besmetting erg groot is, maar ZOA blijft. Onze collega's proberen er alles aan te doen om die verspreiding tegen te gaan: we schalen onze hygiëneprojecten op in de 'ebola-risicolanden' DR Congo, Uganda, Zuid-Sudan, Burundi en Ethiopië.

Wat doet ZOA? 

Zo helpen we de gemeenschappen in Uganda, DR Congo, Zuid-Sudan en Ethiopië onder andere met het bouwen van goede sanitaire voorzieningen. Daardoor krijgen de mensen toegang tot schoon drinkwater. We trainen hen ook om sanitaire voorzieningen te onderhouden.

Verder geven we training op het gebied van hygiëne. Mensen leren bijvoorbeeld dat handen wassen levens kan redden bij virusuitbraken. Essentiële producten als water en zeep delen we uit. Daarnaast worden er speciale waterpunten geïnstalleerd op markten, in scholen en vluchtelingenkampen, waar mensen hun handen kunnen wassen.

Lees hier meer over het belang van hygiëne en schoon drinkwater 

Om dit alles uit te voeren, werken we nauw samen met lokale gemeenschappen en organisaties. We zetten bestaande netwerken in die helpen met het desinfecteren en onderhouden van sanitaire voorzieningen en plekken waar zieke mensen in quarantaine moeten.

Hulp is hard nodig. Daarom blijven we in DR Congo, Uganda, Zuid-Sudan, Burundi en Ethiopië, ondanks de grote risico's door het uitgebroken ebolavirus. Help je mee?

Doneer en geef hoop aan mensen in crisisgebieden

Met jouw hulp zorgen we voor drinkwater, voedsel en een veilige slaapplek voor zoveel mogelijk mensen. Alleen al onze aanwezigheid geeft hen hoop en het gevoel dat ze er niet alleen voor staan.